literatorium.pl

Wojna ze szkodliwymi oparami

Wojna ze szkodliwymi oparami

22.11.2020, 14:35

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był raptem kilka dni temu.Z tej przyczyny należy nabrać trochę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale niszczycielski. Substancje chemiczne, którymi oddychamy niemal każdego dnia, bez wątpienia mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już prawie rok. Z pewnością warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest zatrucie powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Trzeba w głównej mierze posiadać wiedzę dotyczącą tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem ze smogiem. Metodą na przeciwdziałanie degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał ponadto, że połowę smogu w Polsce generujemy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Co więcej, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem włączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny ogłosił, że uskuteczniana przez tę spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, iż problem ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą wyraźnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 początkowo pojawiła się w obszarach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby także zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest decydującą przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa destrukcyjnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest niebywale ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij