literatorium.pl

Za niedługo prezydenckie wybory w Stanach

Za niedługo prezydenckie wybory w Stanach

15.09.2020, 16:47

W bieżącym roku USA odda swój głos na kolejną głowę państwa. Na tę chwilę tę funkcję pełni Donald Trump i jak najbardziej stara się on o następną kadencję. Mimo wszystko inni kandydaci nie próżnują i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem możemy zapoznania się z opinią publiczną. Jak dokładnie się prezentują? Szanse którego kandydata mogą być największe? W porównaniu z 2016 rokiem, główny rywal Donalda Trumpa ma zdecydowanie wyższą przewagę.

Pretendent frakcji demokratycznej, Joe Biden, ma ponad 7% przewagi nad teraźniejszym prezydentem Ameryki. Mimo to sztab Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, by aktualne badania przedstawiały nadchodzący rezultat wyborów. Podczas ostatniego głosowania sytuacja była naprawdę podobna - Clinton w ostatnim głosowaniu również prowadziła, ale jej wyższość nie była bardzo wielka. Było to tylko 2,3 procenta. Niezależnie od tego, iż Clinton miała przewagę oraz zdobyła większą liczbę głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych nie decyduje o ilość poszczególnych głosów nie przesądza o wygranej. Decydujący okazuje się głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i jest uzależniona ona od mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walczy ze sobą przede wszystkim.

We wszystkich wymienionych stanach sondaże miedzy sobą się różnią. W niektórych miejscach wygrywa Donald Trump, gdzie indziej kandydat Demokratów. Sytuacja więc nie musi być jednoznaczna. Wiele jak najbardziej zależy od przeważających nastrojów w konkretnej części Stanów Zjednoczonych - czasem mieszkańcy posiadają ogólnie republikańskie podejście, a niekiedy okazują się to w znacznej mierze demokratyczne poglądy. Jednak nawet w częściach Stanów przede wszystkim o poglądach republikańskich w ostatnim czasie zaszły spore modyfikacje. Dużo za sprawą młodych ludzi, którzy reprezentują liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie domy. Podobne podpisy być może będą miały wielki wpływ na wybór nowego reprezentanta kraju.

A w jaki sposób wyglądać będą wybory podczas epidemii? Z powodu koronawirusa głosowanie potrwa trochę dłużej, bo zaczną się dokładnie niedługo. Spora liczba Amerykanów chce głosować korespondencyjnie.

Pozostaje więc czekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie będzie 100% pewne i sugerowanie się opinią publiczną może się okazać niesłuszne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij