literatorium.pl

W całym kraju od zeszłego czwartku trwają strajki mające związek ze zmianą prawną odnoszącą się do legalności aborcji

W całym kraju od zeszłego czwartku trwają strajki mające związek ze zmianą prawną odnoszącą się do legalności aborcji

28.10.2020, 08:28

W ponad osiemdziesięciu miastach w naszym kraju oraz w dwudziestu na świecie, w ramach protestu zdecydowały się ruszyć pełnoletnie kobiety, podobnie jak i mężczyźni na równi z młodszymi osobami, w celu dania wyrazu rozczarowaniu w odpowiedzi na treść obwieszczenia TK w odniesieniu do aborcji. 22 października, rada Trybunału uznała, iż usunięcie ciąży w sytuacji źle rozwijającego się płodu ma być niezgodne z zapisami Konstytucji. Od tamtego czasu codziennie są protesty, mające na celu okazanie niechęci w takowej idei. Demonstrantom asystują slogany: "Piekło Kobiet" czy też "To jest wojna". Wykrzykiwane są też takie treści, jak przykładowo "Wyp*******ć", albo "***** ***", natomiast za gwiazdkami ukrywa się slogan, w dosyć ostry sposób proponujący wynosić się obecnie rządzącej partii. Młodzi, ale też starsi obywatele wyruszyli na ulice, żeby ukazać jedność z manifestującymi, którym zostały ograniczone prawa do decydowania przez wyrok rządu. Setki tysięcy ludzi w ogromnej liczbie polskich miast jak i Polonia za granicą ma na celu pokazać, iż owe prawo nie może być wdrożone i pokazać swoje wzburzenie odnośnie ideologii aktualnie rządzącej partii.

Demonstracja trwale się rozwija

Na początku na demonstracji można było zobaczyć niemało osób, przeważnie rozzłoszczonych kobiet. W liczniejszych miejscowościach, protestujących były tysiące, jednak nawet i w stosunkowo niewielkich miasteczkach wiele osób wyrażało opór, stawiając się pod budynkami władzy oraz kierując się na "spacery". W czasie demonstracji skandowanych jest wiele haseł, śpiewane są różne utwory, natomiast na plakatach można odczytać różnego rodzaju napisy, przykładowo "Moje ciało, mój wybór" oraz No women, no kraj. Jednakże faktycznym znakiem, który ukazuje się bez przerwy, została uznana czerwona błyskawica. Ogrom celebrytów oraz influencerów albo przyłącza się do manifestacji, idąc na ulice swoich miast, albo zamieszcza posty w mediach społecznościowych, pokazując swoje wsparcie dla protestu. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego jak również partia obecnie rządząca, którzy nawołują do zaprzestania demonstracji twierdzą, iż Strajk Kobiet to napór, który ma zniszczyć Polskę.

Na terenie całego kraju mniej więcej 400 000 osób ukazało się na ulicach miast w aż czterystu protestach, z kolei największą liczbę osób demonstrujących można było znaleźć w Warszawie. Zarówno Kraków, Szczecin, Poznań a także mnóstwo wojewódzkich miast zostały otoczone strajkami. Nie wypada również zapominać o demonstracjach w Londynie, Niemczech, we Włoszech, ale i także w Australii, czy Norwegii. Na ulicach miasteczek i miast praktycznie każdego dnia można spotkać strajki, walczące o prawa kobiet w naszym kraju. W piątek 30 października ma się odbyć zdecydowanie największa do tej pory manifestacja.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij