literatorium.pl

Początek roku szkolnego a pandemia koronawirusa

Początek roku szkolnego a pandemia koronawirusa

01.09.2020, 15:34

Na początku września uczniowie mają iść do przedszkoli oraz szkół, jednakże dalej wątpliwość wzbudza pandemia koronawirusa, z którą świat walczy od początku roku. Od marca uczniowie uczą się bez wychodzenia z domu i na pewno była to jedna z przyczyn, dzięki którym daliśmy radę powstrzymać dynamiczny przebieg choroby w naszym kraju. Jednak czy pandemia w tej chwili jest już tak stabilna, aby żłobki, przedszkola oraz szkoły i przyzwolić uczniom na uczęszczanie na lekcje?

Różne podejścia do problemu

Nie ma łatwego wytłumaczenia, co okaże się lepsze - puszczenie uczniów do szkół, czy konieczność kontynuowania zajęć przez Internet. Dla przykładu osoby mające wątpliwości a także lekarze są zdania, iż to faktycznie maluchy łatwo przenoszą wszelakie wirusy a także bakterie, a placówki oświatowe okazują się być bardzo dobrym miejscem, w którym choroby się rozprzestrzeniają. Taki scenariusz jest świetnie nam znany - do klasy przybędzie jedno dziecko z infekcją a dalej znaczna liczba maluchów.

Kolejni upierają się, że Sanepid zatwierdził masę zasad, do których muszą przyzwyczaić się budynki oświaty, aby móc przywitać w nadchodzącym roku szkolnym swoich podopiecznych. Lecz czy aby na pewno podopieczni z najniższych klas będą umiały zachowywać dystans? Czy to idealne rozwiązanie, by większa grupa maluchów znalazła się w tej samej sali? Znawcy tematu głoszą, iż niestety nie.

Przez naukę domową marudzą czasem rodzice i uczniowie. Głównie dotknęło to uczniów liceów, którzy komunikują, że przez te miesiące nauki internetowej okażą się niezbyt dobrze przyuczeni do matury (choć w roku 2020 egzamin maturalny nie przebiegł wcale źle). Istotne okazuje się także to, że nie każdy nastolatek może mieć Internet i komputer. Wśród rodzin, w których urodziło się wiele dzieci jest tak, że w domu do dyspozycji jest tylko jeden komputerowy sprzęt. Opiekunowie będą mieć więc kłopot w organizowaniu swoim dzieciom elekcji w tym samym momencie.

Społeczne relacje okazują się także istotne. Szkolne placówki stanowią znaczący czynnik w psychologicznym rozwoju uczniów. Dzięki placówkom oświatowym uczymy się funkcjonować z ludźmi dookoła oraz umiemy zawierać przyjaźnie. Rzecz jasna przy aktualnej sytuacji aspekty życia w społeczeństwie będą mało ważne, ponieważ głównie kluczowe okazuje się zdrowie dzieci, ich rodziców i pedagogów.

Najwięcej uzależnione jest od uczniów oraz nauczycieli

Szerzenie się choroby zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać przepisów przykazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz czy nauczyciele są potrafili to przestrzeganie zasad wyegzekwować. Niektórzy upierają się, iż puszczenie dzieci do szkół spowoduje gwałtowniejszy rozwój choroby, a w efekcie oświatowe placówki będą zamknięte za chwilę. Należy oglądać stale sytuację, ponieważ z początku roku szkolnego wiele się może zmienić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij